Jak podat kočce tabletu
Po internetu koluje několik zábavných variací manuálu na téma podání tablety kočce. Zasvěcení však vědí, že tyto návody zdaleka nejsou až tak nadnesené a rozhodně se spíše zakládají na pravdě a prověřených zkušenostech majitelů opravdových koček.
Pokud vaše kočka při podání medikamentu spolupracuje, patříte opravdu ke šťastným majitelům těchto šelmiček. Uchopíte kočku, otevřete jí tlamku a tabletku vložíte na kořen jazyka. Kočička poslušně polkne. Případně tabletku zamaskujete v oblíbené stravě či pochoutce a ona jej spolkne ráda a zcela nevědomě. Toto jsou ideální varianty. Bohužel takové štěstí většinou nemáme. Kočka se brání, bojuje, respektive tabletku vycítí, vyplivne a uteče, abychom ji pak půl hodiny naháněli po bytě pro opakovaný - většinou opět neúspěšný pokus. Pro některé kočky může být řešením rozdrcení a rozmočení tablety např. v troše šťávy z konzervy nebo speciálního kočičího mléka a následné nanesení této směsi na nos nebo kožich zvířátka. Jeho čistotnost jej donutí "znečištění" slízat. Samozřejmě nemůžeme vyloučit situaci, kdy se raději otřepe a otře o čalounění vašeho nábytku. Každá kočka je jiná, jinak trpělivá, jinak zatvrzelá a jinak bojovná. Každopádně v mnoha případech jsme bohužel nuceni lék aplikovat mírným násilím.
Vždy je lepší opatřit si pomocníka. Kromě toho doporučuji předem nachystat následující propriety: starší osušku, aplikační pistolku (rád Vám ji prodá např. váš veterinář), stříkačku s trochou vody, oblíbenou pastu (třeba sýrovou), smetanu či šťávu z konzervy - dle preferencí kočky, papírové ubrousky.
Pomocník kočku pevně svírá v rukou, případně ji ještě jistí na zemi mezi koleny. Možná zjistíte, že bude potřeba kočku navíc zabalit i do ručníku, protože kočka v "ohrožení" se dokáže kroutit jako úhoř a neváhá použít všechny drápky. Druhá osoba sedí naproti, drží kočičce hlavu, otevírá její čelist a pokládá tabletu na kořen jazyka. Je opravdu důležité ji hned napoprvé strčit hodně hluboko do krku. Jelikož kočičí zoubky jsou velmi ostré, je vhodné tabletu umístit do aplikační pistolky a touto suplovat vlastní prsty. Jakmile je tableta na místě, okamžitě kočce zavřete tlamku a čekejte, až polkne. Jemně masírujte její hrdlo, případně použijte trochu vody z připravené stříkačky. Kočka dokáže být velmi vynalézavá a tabletu vydrží dlouho ukrývat pod jazykem nebo za zuby. Potřete jí nozdry pastou nebo šťávou z konzervy, aby byla nucena se olíznout. To vyvolá i následné polknutí. Jakmile polkne, pusťte ji ze sevření a udobřete si ji pamlskem.
Je nutné vyzkoušet různé triky, abychom co nejméně stresovali jak kočku, tak sebe. Pokud musíme podávat například antibiotika dvakrát denně, vyčerpá nás takové zápolení už po několika dnech. Kočka vycítí, že nastala "její" hodina a utíká se schovat, jakmile k ní vykročíme. Proto zkoušíme dál tabletu maskovat v různých pochoutkách, existuje i speciální hmota na obalení tablety (chytrá kočka ovšem i tento trik po pár aplikacích prokoukne). Tabletu můžeme také rozpouštět ve vodě a zkusit podávat v tekuté formě stříkačkou. Nejrychlejší a nejspolehlivější způsob u nespolupracujících koček však nejspíš zůstane ten popsaný výše - s pomocníkem a rychlou akcí. V krajním případě můžete požádat veterináře, aby vám s aplikací léku pomohl nebo jej - je-li to možné - nahradil jinou formou (injekce, spot on).